info@greentop.cz | +420 724 583 955

Novinky v zelených dotacích. Nová zelená úsporám nabízí víc

Linka Greentop

Ministerstvo životního prostředí přináší do energetických úspor plno dobrých zpráv.

 

Dotační program Nová zelená úsporám 2021 rozšiřuje své možnosti a nabízí nově k čerpání až 39 miliard korun. Jaké jsou hlavní novinky a jak finance smysluplně využít? Máme pro vás jasný přehled. 

Bydlení, energie a jejich úspory jsou v posledních dnech velké téma. Ceny rostou raketovou rychlostí a nejasné informace nám mnohdy nedají v klidu spát. Konec je v nedohlednu, ale i přesto můžeme pro úsporu našich peněz a zároveň pro ochranu životního prostředí něco udělat už teď. 

 

Zelená úsporám pomáhá domácnostem od roku 2014

 

Dotační program Zelená úsporám, který spadá pod Ministerstvo životního prostředí, funguje od roku 2014. Během této doby bylo schváleno 69 369 žádostí a poskytnuto na rekonstrukce a nové výstavby celkem 10,43 miliard. Největší počet přijatých žádostí pak MŽP zaznamenalo minulý rok, kdy se číslo vyšplhalo až na téměř 17 000.
Ovšem nový dotační program si díky širší nabídce a snadnějšímu vyřízení slibuje ještě větší zájem. 

 

Nová zelená úsporám 2021-2030. Ještě snazší cesta k zeleným střechám

 

Zatímco doposud bylo možné na zelené střechy žádat dotace pouze v kombinaci s jinou úspornou úpravou, nově to jde samostatně. V případě nakombinování například s rekuperací (zpětného získávání tepla) jsou v tomto případě nabídnuty výhodné kombinační bonusy. 

Zásadní změnou v novém dotačním programu je, že se okruh pro bytové domy rozšířil z hlavního města Prahy do celé republiky. Žádat lze nejen v krajských a větších městech, ale i v malých obcích a na dědinách. Ozelenit si nově můžete nejen střechy rodinných a bytových domů, ale také doplňkové stavby, které nejsou nutně spojené, ale k nemovitosti funkčně patří. Například boudy, garáže nebo kůlny. 

Tento nový dotační program byl spuštěn 12. října a také od tohoto data bylo možné začít podávat žádosti ve stávajících výzvách. Zažádat si lze ale také zpětně. A to na realizace provedené v roce 2021 s uznatelnými výdaji od 1. ledna 2021.

 

Rok 2021 ještě zdaleka nekončí. Čas na změnu je právě teď!

Přemýšlíte o zelené střeše, zavolejte nám, vše obstaráme za vás, včetně vyřízení dotace.