info@greentop.cz | +420 724 583 955
Zelené střechy - rozchodníky

I údržba zeleně může být radost :-)

Linka Greentop

Jak se o zelenou střechu starat? Jaké jsou pokyny pro provoz zelené střechy? Musím zelenou střechu sekat? Toto všechno jsou zcela jistě otázky, které každému vyvstanou při zvažování, zda zelenou střechu ano či ne.

STŘEŠNÍ KONTROLA 

Střechu kontrolujte nejméně dvakrát ročně na plevele a semena (přenášená větrem) a tuto nežádoucí vegetaci odstraňte ručně. Udělejte to nejlépe na jaře a na podzim. Pro podporu biologické rozmanitosti nedoporučujeme používat chemické pesticidy. Kromě toho zkontrolujte, zda drenážní systém stále funguje správně. Odstraňte všechny odfouknuté listy do okapů a odtoků. Počet kontrol bude záviset na zeleni v okolí střechy.

VODA A HNOJIVO

Střechy pokryté rozchodníkovými koberci nevyžadují žádné další zalévání nebo hnojení. Naopak pokud byste je hnojili a příliš zalévali, můžete narušit přirozenou rovnováhu. Přidáním dalších živin a vody budete povzbuzovat růst náletových rostlin, které by mohli naopak vytlačovat žádoucí porost. Pouze ve velmi suchých podmínkách je potřebné zavlažit však maximálně hodinu týdně a to opravdu pouze při subtropických teplotách, které by trvali déle než 30 dní beze srážky.

SEKÁNÍ, ZKRACOVÁNÍ         

Rozchodníkové koberce se v žádném případě nesekají. Samotná rostlina je z čeledi tlusticových a trvá opravdu dlouhé období, než vyroste. Rostliny jsou totiž suchomilné. Pokud by Vám někde část rostliny překážela, daný kousek pouze odlomte. Samotný odlomek lze použít jako řízek – tedy zapíchnout ho na doplnění koberce. Rostliny jsou známé jako půdopokryvné, dosahující výšky jen několik málo centimetrů.

 

Zelené střechy - rozchodníky